WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM TRENINGU Z PROMOCJĄ NA OPEN 2024 - SPRAWDŹ

Domowy sposób na nadciśnienie

powerbreathe plus

W kontekście nadciśnienia i sposobów jego leczenia, niezwykle interesujące okazują się badania przeprowadzone w ostatnim czasie na Uniwersytecie Kolorado, które sprawdziły wpływ ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem metody POWERbreathe na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka ataku serca u pacjentów.

Okazuje się, że ćwiczenia według wspomnianej metody mogą stanowić niezwykle obiecujący sposób na obniżenie ciśnienia w warunkach domowych, bez konieczności użycia dodatkowych środków farmaceutycznych. Naukowcy poszli jednak o krok dalej i postanowili sprawdzić czy i w jakim stopniu, ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w jaśniejszym myśleniu i poprawie wyników sportowych.

U podstawy badań nad metodą POWERbreathe IMT leżało założenie, że

Ćwiczenia opierające się na wykonywaniu głębokich, oporowanych wdechów oferują nowy i niekonwencjonalny sposób generowania korzyści płynących z ćwiczeń i aktywności fizycznej.

powerbreathe plus

Domowa metoda walki z nadciśnieniem

Jednym z kluczowych wniosków z przeprowadzonych badań jest to, że 30 oddechów IMST (około pięciu minut) może obniżać ciśnienie krwi. Co najważniejsze, naukowcy zgłaszają znaczne spadki ciśnienia krwi i poprawę funkcji dużych tętnic. W rzeczywistości ich odkrycia pokazują, że około 5 minut IMST obniża ciśnienie krwi tak samo jak ćwiczenia aerobowe i nawet bardziej niż niektóre leki.

Lepsza koncentracja i kondycja fizyczna

Wyniki badań sugerują również, że zaledwie 5 minut POWERbreathe IMST może również wzmocnić funkcje poznawcze. Co więcej, ich odkrycia pokazują, że może również poprawić kondycję i zwiększyć wydajność sportową. Nie jest to jednak odkrycie przełomowe, już poprzednie badania naukowe zdołały w wystarczający sposób udowodnić pozytywny wpływ ćwiczeń oddechowych na poprawę zdolności koncentracji, szybkiego myślenia i zapamiętywania.

Jakie ćwiczenia oddechowe będą skuteczne

Warto jednak zwrócić uwagę na to jaka forma ćwiczeń oddechowych przyczyniła się do uzyskania wspomnianych rezultatów. Trzeba pamiętać, że nie każdy ich rodzaj będzie w ten sam sposób stymulował sprawność naszego układu oddechowego, a tym samym da efekty jakich oczekujemy.

W samym badaniu, osoby u których odnotowano pozytywny wpływ ćwiczeń, wykonywały 30 oddechów z oporem (co zajmowało około 5 minut) przy użyciu trenażera POWERbreathe K3. Dla ułatwienia, 30 oddechów zostało podzielonych na 5 serii po 6 powtórzeń (wdechów) z 1-minutową przerwą pomiędzy seriami. Taką sesję wykonywano 6 dni w tygodniu, przez 6 tygodni.

Efekty 6 tygodni ćwiczeń oddechowych

W tym konkretnym badaniu, rezultaty ćwiczeń oddechowych analizowano i oceniano pod kątem:

  • Czynności naczyń krwionośnych
  • Funkcji naczyń krwionośnych w mózgu
  • Funkcji poznawczych (koncentracja, pamięć)
  • Sprawności fizycznej
  • Funkcje motoryczne

Wyniki trwających 6 tygodni badań pokazały, że możliwe jest uzyskanie efektów w postaci obniżenia ciśnienia krwi, poprawy zdrowia naczyń krwionośnych, funkcji poznawczych i zdolności zapamiętywania. Potwierdził się również wpływ tak prostych, domowych ćwiczeń oddechowych na kondycję fizyczną (niższe tętno i zużycie tlenu podczas ćwiczeń) oraz wzrost tolerancji wysiłku. To ostatnie oznacza wprost, że dzięki ćwiczeniom oddechowym, badani później zaczynali odczuwać zmęczenie w wyniku aktywności fizycznej.

Ćwiczenia oddechowe POWERbreathe – mała zmiana, istotne efekty

Ćwiczenia mięśni wdechowych według wspomnianej metody treningowej, według naukowców z Uniwersytetu Kolorado okazują się mieć na tyle pozytywny wpływ, że w przyszłości mogą stanowić ważny element profilaktyki zdrowia i poprawy funkcji sercowo-naczyniowych i prawdopodobnie zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i innych zaburzeń klinicznych, takich jak dysfunkcje poznawcze i przewlekła choroba nerek.

Dzięki zebranym dowodom na temat metody POWERbreathe IMT naukowcy mają nadzieję, że przy właściwym i regularnym jej stosowaniu, łatwiej będzie zadbać o utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, zmniejszając jednocześnie ryzyko wielu przewlekłych chorób.


Bibliografia: