fbpx

Elektrostymulacja – czym jest i jak działa

Prądy EMS – na czym polega elektrostymulacja

EMS to inaczej elektryczna stymulacja mięśni (Electrical Muscle Stimulation). To powszechnie stosowana forma terapii, wykorzystująca działanie prądu elektrycznego. Stosowana główne w celu odbudowy funkcji i sprawności konkretnych mięśni, utraconych na skutek urazu lub choroby.

Zabiegi elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej przeprowadza się przy pomocy specjalnego aparatu do elektroterapii. Takie urządzenie generuje impulsy o odpowiednich parametrach i częstotliwości, by wywołać reakcję skurczową mięśni. Tak wywoływana praca jest niemal identyczna, jak podczas zwykłych ćwiczeń fizycznych.

Sprawia to, że EMS dysponuje ogromnym potencjałem nie tylko jako forma skutecznej fizjoterapii, ale także w podnoszeniu możliwości sportowców i dbaniu o zdrową, ładną sylwetkę każdego z nas.

Jak wygląda zabieg elektrostymulacji?

Być może pomysł umyślnego stosowania na sobie prądu elektrycznego wydaje Ci się szalony, jednak uspokajamy. Jeśli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo, będzie całkowicie bezpieczny, a także pozwoli uzyskać oczekiwane efekty.

W zależności od rodzaju i celu zabiegu może on być przeprowadzany na leżąco, siedząco, a nawet na stojąco (zwłaszcza przy treningu EMS). W odpowiednich miejscach aplikuje się elektrody i łączy się je z aparatem do elektroterapii przy pomocy przewodów.

Bardziej zaawansowane, przenośne elektrostymulatory Compex oferują już dodatkowe funkcje m.in ułatwiające aplikację elektrod bez konieczności prowadzenia przewodów od aparatu do elektrod. Gwarantuje to nie tylko duży komfort podczas zabiegów i ćwiczeń, ale przede wszystkim ogranicza potrzebne miejsce i pozwala uniknąć problemu rozplątywania kabli przed ćwiczeniami.

Po podłączeniu przewodów (lub bezprzewodowych modułów) i wybraniu odpowiednich parametrów, rozpoczyna się zabieg elektrostymulacji. Impulsy wysyłane z aparatu pobudzają konkretne mięśnie do skurczu, a ich siła zależy od intensywności samego impulsu. Czas trwania zabiegów może się różnić i zależy zarówno od indywidualnych potrzeb i tolerancji pacjenta, jak i samego rodzaju stosowanych prądów.

Elektrostymulacja — zastosowanie i efekty

W zależności od częstotliwości impulsów, ich intensywności oraz zastosowania, można osiągać naprawdę różnorodne efekty. Dotyczy to przede wszystkim sportu, rehabilitacji oraz kosmetologii i medycyny estetycznej.

Właśnie tak! W ostatnich latach, zabiegi stymulacji mięśniowej stały się popularne także w kontekście dbania o wygląd sylwetki. Trening EMS (jak określa się elektrostymulację treningową) umożliwia wyrzeźbienie mięśni, ułatwia rozbicie cellulitu, a także pomaga spalić niechcianą tkankę tłuszczową.

Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa w formie treningu zwiększa sprawność mięśni i ułatwia zbudowanie świetnej sylwetki. Zabiegi można stosować niemal na wszystkich częściach ciała, zarówno na dużych grupach mięśniowych jak i na pojedynczych aktonach.

Sport

Elektrostymulacja mięśniowa stanowi świetne uzupełnienie treningów sportowców na każdym poziomie zaawansowanie. Dodatkowa forma pracy nad siłą i sprawnością wybranych mięśni pozwala szybko wzmocnić słabe strony i przywrócić utracony (np. na skutek kontuzji) balans mięśniowy.

Mniej oczywiste, ale jednak bardzo pożądane działanie elektrostymulacji, dotyczy aspektu regeneracji po treningowej. Taki zabieg wykonywane zaraz po skończonych ćwiczeniach pozwala poprawić jakość i czas potrzebny na odbudowę uszkodzeń mięśni powstałych w wyniku ćwiczeń.

Poprawiając ukrwienie, przyspieszając uwalnianie metabolitów i rozluźniając przeciążone mięśnie, elektrostymulacja pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia, a nawet skrócić czas pomiędzy kolejnymi treningami.

Rehabilitacja

Jako jeden z podstawowych elementów fizykoterapii, elektrostymulacja stosowana jest przede wszystkim w ramach rehabilitacji. Działanie to pozwala na skuteczną fizjoterapię mięśni uszkodzonych, a także w przypadku porażeń i niedowładów. Regularne pobudzanie mięśnia do pracy pozwala uniknąć jego degeneracji i zaników. Można ją stosować również w ramach terapii stanów pourazowych i sytuacjach gdy pacjent ma ograniczoną zdolność poruszania. Elektrostymulacja przeciwdziałania atrofii i nadmiernemu osłabieniu nieużywanych kończyn, a czasami nawet wspomagając regenerację uszkodzonych tkanek, poprawiając ukrwienie czy nawet zmniejszając obrzęk i działając przeciwbólowo.

Przykładowo, elektrostymulacja mięśni czworogłowych jest bardzo pomocna w rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Umożliwia sprawną odbudowę siły mięśnia kontrolującego pracę stawu kolanowego, a tym samym powrót do normalnej aktywności.

Elektrostymulacja z Compex łagodząca ból w dolnym odcinku pleców.

Łagodzenie bólu

Odpowiednie wykorzystanie potencjału przeciwbólowego elektrostymulacji to istotny element skutecznej fizjoterapii. Z pewnością słyszałeś kiedyś o elektrostymulacji TENS. To forma zabiegu o niezwykle skutecznym działaniu przeciwbólowym, stosowana w terapii stanów pourazowych i nie tylko.

Pozwala ograniczyć bóle związane z różnymi dolegliwościami, zarówno kontuzji, jak i przeciążeń czy np. zmian zwyrodnieniowych. 

Fitness — dbanie o sylwetkę i samopoczucie

Elektrostymulacja mięśniowa może być wykorzystana także jako forma ćwiczeń pomagających kształtować sylwetkę. Trening EMS (jak określa się elektrostymulację treningową) umożliwia wyrzeźbienie mięśni, ułatwia rozbicie cellulitu, a także pomaga spalić niechcianą tkankę tłuszczową. Warto oczywiście wspomóc działanie treningu EMS, dbając o prawidłowe odżywianie i zwiększenie całodziennej aktywności fizycznej.

Możesz jednak skorzystać z zabiegów elektrostymulacji, by zmniejszyć odczuwane zmęczenie mięśni np. po całym dniu pracy, poprawić ich odżywienie, a nawet skorzystać z relaksującego masażu.

Trening mięśni brzucha w podporze z elektrostymulatorem Compex

Elektrostymulacja w domu

Rozwój aparatów do elektroterapii i miniaturyzacja technologii dają możliwość wykorzystania ich także poza gabinetem rehabilitacji. Kieszonkowe elektrostymulatory oferują wiele funkcji, a ich obsługa jest dużo prostsza i praktycznie każdy sobie z nią poradzi. Warto jednak wiedzieć jak działa elektrostymulacja ems, aby wyciągnąć jeszcze więcej korzyści z takiej domowej terapii.

Bez najmniejszych problemów możesz więc wykorzystać dobroczynne działanie elektrostymulacji w domu, leżąc w łóżku czy relaksując się na ulubionym fotelu. Jeśli na cel wziąłeś sobie treningi EMS w domu to powinieneś zainteresować się zwłaszcza bezprzewodowymi stymulatorami. Zyskasz w ten sposób nie tylko wygodę, ale i możliwość nieskrępowanych niczym (przewodami) ćwiczeń.

Przeczytaj również

Elektrostymulacja, a spalanie tłuszczu

Szukając najszybszego sposobu by spalić tłuszcz i poprawić sylwetkę można zmarnować mnóstwo czasu. Dowiedz się jak pomoże Ci w tym […]