WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM TRENINGU Z PROMOCJĄ NA OPEN 2024 - SPRAWDŹ

Jak ćwiczyć ze spirometrem

jak cwiczyc ze spirometrem

Spirometr – trenażer oddechu w dobrej cenie

Spirometr to proste urządzenie do ćwiczeń oddechowych które możesz wykonywać leżąc w łóżku, w szpitalu czy gdziekolwiek tylko się znajdziesz. Dzięki niewielkim rozmiarom, z łatwością zabierzesz go praktycznie wszędzie.

To doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku osób osłabionych jak i tych całkiem zdrowych. Ćwiczenia ze spirometrem pomagają przede wszystkim wzmocnić mięśnie oddechowe, a to, przyniesie wiele korzyści każdemu, bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia.

Na skutek różnych czynników nasze płuca mogą nie pracować tak wydajnie jak powinny. Procesy postępujące wraz z wiekiem, przewlekłe choroby, czynniki środowiskowe takie jak smog i zanieczyszczenie powietrza, a w końcu także i siedzący tryb życia osłabią ten doskonały mechanizm zaopatrujący wszystkie nasze komórki w życiodajny tlen.

Spirometr domowy – prosty sposób na zdrowe płuca

Jeśli jakiekolwiek ćwiczenia mają przynieść zakładane efekty, muszą być wykonywane regularnie. Nie ma co liczyć, że uda nam się na tyle zwiększyć sprawność układu oddechowego, że już po pierwszym dniu ćwiczeń pozbędziemy się zadyszki. Z drugiej jednak strony, jeśli nigdy do tej pory nie wykonywałeś tego typu ćwiczeń, to nawet pierwsze efekty mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Faktem jest, że najczęściej wybieranym przyrządem do ćwiczeń oddechowych w domu jest właśnie spirometr. Jego obsługa jest wyjątkowo łatwa, a samo urządzenie lekkie i poręczne. Doskonale nadaje się także do wykorzystania przez osoby starsze i chorych którzy spędzają dużo czasu w łóżku.

Jak wyglądają ćwiczenia ze spirometrem

Największą zaletą w przypadku spirometru jest właśnie prostota.

Przyrząd składa się z ustnika i rurki łączącej go z trzema komorami w których znajdują się lekkie piłeczki. Dzięki szczelnemu połączeniu wszystkich powyższych, powietrze przepływa między kolejnymi komorami unosząc jednocześnie piłeczki.

Ćwiczenie ze spirometrem polega na wykonywaniu kontrolowanego i płynnego wdechu przez ustnik, w taki sposób aby odpowiednio unosić piłeczki. Celem jest osiągnięcie pełnej kontroli nad ich ruchem. Możesz starać się unosić piłeczki bardzo powoli, jednostajnym tempem lub spróbować utrzymać je w górze jak najdłużej. W efekcie tych ćwiczeń wzmacniasz mięśnie odpowiedzialne za wykonanie wdechu.

Wykonuj takie ćwiczenia dwa razy dziennie, za każdym razem wykonując przynajmniej 10 wdechów. Pamiętaj, że mięśnie oddechowe podobnie jak wszystkie inne także ulegają zmęczeniu i potrzebują odpoczynku.

Regulacja poziomu trudności

Podobnie jak inne trenażery oddechu, również spirometr posiada możliwość zmiany poziomu trudności.

Każdy spirometr do ćwiczeń oddechowych posiada na początku standardowe ustawienie, które możesz zmienić jeśli czujesz, że wymaga zbyt dużego wysiłku lub po prostu przyszła pora na krok do przodu.

W celu zwiększenia poziomu trudności, wystarczy, że obrócisz specjalny pierścień znajdujący się pod pierwszą komorą aby wskaźnik znalazł się na wybranym położeniu. Do dyspozycji masz podstawowy poziom 0 oraz 3 kolejne.

Czasami może się jednak okazać, że ze spirometru korzystają dzieci, chorzy lub osoby starsze dla których nawet podstawowy poziom stanowi zbyt duże wyzwanie. W takim przypadku możesz wykorzystać znajdujące się w zestawie naklejki i zakleić odpowiednie wloty powietrza znajdujące się pod komorą. Zacznij od zaklejenia wlotów w komorze numer 3, a jeśli to nie wystarczy – to samo wykonaj w komorze 2.

respiron regulacja trudnosci

Efekty które mają znaczenie 

Jak już wspomniano, codziennie powinniśmy poświęcić przynajmniej 5-10 minut na ćwiczenia ze spirometrem. To niewielka inwestycja którą zdecydowanie warto podjąć, nawet mimo tego, że na niektóre efekty trzeba będzie poczekać.

Spirometr pozwala wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za oddychanie, a ich sprawność ma kluczowe znaczenie w kontekście pracy całego układu oddechowego. Dzięki regularnym ćwiczeniom poczujesz, że oddycha Ci się łatwiej, a każdy wdech jest się pewny i głęboki.

Wytrzymałość mięśni oddechowych ma bezpośredni związek z uczuciem zadyszki i zmęczenia wywołanego wysiłkiem. Ma to znaczenie nie tylko dla treningów sportowych, ale przede wszystkim dla podstawowych, codziennych aktywności takich jak wniesienie zakupów na piętro, dobiegnięcie na uciekający autobus, czy nawet zabawa z wnukami.

Ćwiczenia ze spirometrem to doskonałe uzupełnienie rehabilitacji oraz codziennego dbania o swoje zdrowie – bez względu na to ile masz lat i czym się zajmujesz. W końcu każdy z nas oddycha, a ponieważ tlen ma istotny wpływ na każdą komórkę naszego organizmu, warto aby oddychać swobodnie i pełną piersią.