Trening EMS

Trening EMS co to jest?

Co oznacza skrót EMS? To skrót pochodzący od słów z języka angielskiego i oznacza dosłownie Elektrostymulację Mięśni (Electrical Muscle Stimulation).

Jest to forma zabiegu wywodząca się z medycyny i rehabilitacji. Polega na przez skórnej stymulacji mięśni, której zadaniem jest wywołanie w nich reakcji skurczowej. Przy pomocy impulsu elektrycznego zmusza się mięśnie do wykonania pracy podobnej, jaką musiałyby wykonać w czasie ćwiczeń z oporem. Impulsy tego typu imitują sygnały, które mózg wysyła do mięśni, by doprowadzić do skurczu (i wykonania pracy).

Metoda treningu EMS wykorzystuje elektrostymulację mięśni i łączy ją z ćwiczeniami funkcjonalnymi, by zaoferować ćwiczącym skuteczną i niezwykle angażującą formę aktywności fizycznej. Podczas każdej sesji osoba trenująca podłączana jest do specjalnego kombinezonu z wbudowanymi elektrodami i wykonuje określony zestaw ćwiczeń. W tym samym czasie urządzenie generuje i przekazuje do mięśni impulsy wywołujące pracę w formie skurczów. W efekcie uzyskuje się dodatkową pracę mięśni i angażuje zdecydowanie więcej włókien mięśniowych.

Skąd w ogóle wzięła się popularność na trening EMS?

Metoda elektrostymulacji ma swoje początki w medycynie i przez cały czas, nawet dzisiaj, jest regularnie wykorzystywana w ramach profesjonalnej rehabilitacji. Nie jest to więc pierwszy przypadek, gdy specjalistyczna technologia, niegdyś zarezerwowana dla nielicznych, po upowszechnieniu staje się nowym trendem.

Obecnie powstaje coraz więcej klubów o charakterze studia EMS, które wykorzystują wspomnianą metodę. Oferując nową i niesamowicie wciągającą formę ćwiczeń, w dodatku opartych na solidnych podstawach naukowych, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem ze strony klientów.

Trening ems w domu

Jak większość profesjonalnych rozwiązań, także trening EMS można przenieść i wykorzystać w swoich przytulnych czterech ścianach. Nie będzie to jednak identyczna forma ćwiczeń jak w opisywanych wcześniej studio EMS. Powód jest bardzo prosty i jest nim cena.

Kombinezony i urządzenia wykorzystywane w klubach i siłowniach oferujących takie usługi kosztują często ponad 20 tys. zł za zestaw. Z tego właśnie powodu, do domowych zastosowań poleca się mniejsze elektrostymulatory mięśni. Są to poręczne i bezprzewodowe urządzenia do stymulacji wybranych grup mięśniowych, które często oferują nawet dużo bardziej zaawansowaną technologię. W ramach kompromisu pozwalają jednak na jednoczesną pracę tylko nad 1-2 grupami mięśni.

Ta opcja jest zdecydowania bardziej popularna wśród osób, które wykorzystują trening EMS w domu. Poza oczywiście dużo niższą ceną, elektrostymulatory mięśni, oferują szereg innych korzyści:

 • dodatkowe funkcje: możliwość wykorzystania m.in elektrostymulacji przeciwbólowej, wsparcia rehabilitacji, przyspieszenia regeneracji po treningowej, masażu relaksacyjnego czy nawet drenażu limfatycznego,
 • pozwalają na pełną kontrolę nad rodzajem i intensywnością treningu,
 • szansa skupienia się na konkretnych mięśniach co docenią zwłaszcza sportowcy i osoby zmagające się np. z dysproporcją siły lub rozmiaru mięśni,
 • niewielkie rozmiary, dzięki którym takie urządzenie można zabrać ze sobą wszędzie.

Trening EMS efekty, na jakie możesz liczyć

Wyjaśniliśmy Ci już czym jest trening EMS, na czym polega i skąd wzięła się jego popularność. Możemy więc przejść do najprzyjemniejszej części, jakich efektów można się spodziewać.

Na temat treningu urosło wiele mitów, większość ma związek z reklamami, które wielu z nas kojarzy z telewizji. W tekście skupimy się jednak na, być może nie tak spektakularnych, ale możliwych do uzyskania efektów ćwiczeń.

W pierwszej kolejności wypada poruszyć kwestię niesamowitej skuteczności treningu EMS. Specjalne kombinezony pozwalają na dużo lepsze zaangażowanie mięśni w ćwiczenia. Dzięki temu taka sesja EMS może trwać krócej niż konwencjonalny trening, a wywołać podobne efekty także, jeśli chodzi o zmęczenie. Stymulując mięśnie poprzez umieszczone na ciele elektrody lub założony kombinezon, możemy pobudzić włókna i całe mięśnie, które podczas normalnego treningu niezwykle trudno zaangażować.

Możliwe więc staje się spalanie większej ilości kalorii, a to bezpośrednio przyspiesza utratę wagi.

Podczas treningu EMS wybiera się odpowiednie ćwiczenia wielostawowe, tak aby były one proste, ale jednocześnie wymagały aktywacji jak największej ilości grup mięśniowych. Dzięki impulsom stymulującym mięśnie EMS może być także skutecznym sposobem na trening, gdy mamy do czynienia z ograniczoną mobilnością i zdolnością do wykonywania standardowych ćwiczeń, np. na skutek kontuzji.

Podstawowe efekty treningu EMS i elektrostymulacji

 • Poprawa siły mięśni
 • Zwiększenie wytrzymałości i odporności na zmęczenie
 • Lepsza wydolność i ogólna kondycja mięśni
 • Efektywne spalanie tkanki tłuszczowej

Efekty dodatkowe 

 • Zwiększenie ukrwienia mięśni i tkanek okołostawowych
 • Redukcja cellulitu
 • Złagodzenie bólu stawów i mięśni
 • Ujędrnienie skóry

Czy trening EMS pomoże w odchudzaniu?

Aktywność fizyczna to zawsze świetny sposób na zgubienie nadprogramowych kilogramów i zadbanie o swoje zdrowie, nie tylko o sylwetkę.

Trening EMS efekty przed i po ćwiczeniach zależą jednak także od stylu życia, jakie prowadzisz. Musimy być z Tobą szczerzy, nawet jeśli będziesz regularnie ćwiczyć w domu lub w klubie, ale nie zadbasz m.in o odpowiednią dietę, efekty mogą być inne niż na plakatach i metamorfozach, które widzisz na plakatach.

Oczywiście, Twoja sylwetka zmieni się na lepsze, każde bowiem ćwiczenia pozytywnie wpłyną na Twoją sprawność fizyczną, ujędrnią, wzmocnią mięśnie, które staną się bardziej zauważalne. Im bardziej spektakularnych efektów oczekujesz, tym większe zaangażowanie będzie potrzebne. Diety „głodówki” też nie są rozwiązaniem, bo o ile można by określić je jako spektakularne, to spowodują także utratę mięśni, a przecież to one czynią sylwetkę jędrną i zgrabną.

ems 1
Trening mięśni brzucha z wykorzystaniem elektrostymulatora Compex SP 8.0

Przeciwwskazania dla treningu EMS – na co zwrócić uwagę

Kluczem do bezpiecznego treningu z elektrostymulacją mięśni jest dobrze zaplanowany i prowadzony trening. Powinien on uwzględniać stan zdrowia i możliwości osoby ćwiczącej. W wielu jednostkach chorobowych, zwłaszcza tych, które dotykają narządu ruchu, elektrostymulacja może być niezwykłym wsparciem procesu rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Warto jednak w takim przypadku zawsze zasięgnąć opinii lekarza.

Ogromna popularność i wykorzystywanie EMS także w rehabilitacji nie oznacza, że nie istnieją przeciwwskazania do tej formy aktywności. Z całą pewnością z treningu EMS nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem są również wszczepiony rozrusznik serca i niektóre implanty gdzie elektrostymulacja mogła by zakłócić ich pracę i narazić ćwiczącego na ryzyko. Także osoby chorujące na cukrzycę, padaczkę, miażdżycę, nadciśnienie, a nawet choroby psychiczne nie powinny stosować EMS, chyba że inaczej zaleci lekarz prowadzący leczenie, który od razu skieruje pacjenta do odpowiedniego ośrodka.

Trening EMS opinie

Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni zbiera bardzo pozytywne recenzje wśród fanów fitnessu na całym świecie. Dla osoby, która nigdy wcześniej nie mała do czynienia ze stymulacją, pierwsze wrażenia na pewno będą intensywne 🙂 Rzadko kiedy spotyka się jednak negatywne reakcje, ćwiczący najczęściej określają EMS jako uczucie, którego nie da się z niczym innym porównać. Wygląda to bowiem tak, jakby elektrostymulator poruszał naszym ciałem za nas.

Trening EMS czy warto?

Ćwiczenia z elementem elektrostymulacji mięśniowej sprawiają, że bardzo ciekawych efektów można spodziewać się już w niedługim czasie. Nie można jednak zapominać, że tak jak każda inna forma aktywności fizycznej, tak również EMS wymaga systematyczności, by osiągnąć rezultaty, na jakich nam zależy. Mimo iż na temat treningu ems powstało wiele mitów, to nie ulega wątpliwości, że jest to zaskakujący sposób, by wyrzeźbić sylwetkę, poprawić kondycję i zwiększyć siłę swoich mięśni.

Na wyróżnienie zasługuje fakt, że tego typu trening wcale nie musi wiązać się z drogim karnetem w butikowym studio. Trenując na własną rękę, należy jednak zachować ostrożność i umiar – nie zawsze więcej znaczy lepiej. Warto więc doszkolić się, zasięgnąć rady instruktora bądź fizjoterapeuty by ćwiczenia były nie tylko efektywne, ale także całkowicie bezpieczne.

Mając odpowiednie urządzenie, z łatwością będziemy mogli ćwiczyć w domu, dokładnie wtedy, kiedy będziemy mieli na to ochotę.

Jeśli chcemy wycisnąć maksimum efektów, powinniśmy również zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, zwiększenie ogólnej aktywności w ciągu dnia oraz co najważniejsze, musimy pamiętać, że mięśnie potrzebują odpoczynku i regeneracji.

Powiązane artykuły