WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM TRENINGU Z PROMOCJĄ NA OPEN 2024 - SPRAWDŹ

Technologia elektrostymulatorów Compex

technologia

Urządzenia do elektrostymulacji marki Compex dysponują dużo bardziej zaawansowaną technologią, niż wielu z nas jest sobie w stanie wyobrazić. Lata nieustannej pracy i rozwoju zaowocowały opracowaniem technologii, dzięki której stymulacja mięśni jest prosta, bezpieczna, a co najważniejsze skuteczna. Postaram się więc przybliżyć Ci co wyróżnia produkty Compex na rynku i dlaczego warto mieć je w domu.

Miniaturyzacja

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś korzystać z usług rehabilitacji, czy to w szpitalu, czy dedykowanym ośrodku, to z pewnością widziałeś jak duże są aparaty do elektroterapii używane przez tamtejszych fizjoterapeutów. Naturalnie nie ma szans aby takie urządzenie terapeuta mógł zabrać ze sobą i wykorzystać w rehabilitacjii, bezpośrednio w domu u pacjenta.

Wbrew pozorom, to właśnie niewielkie, poręczne rozmiary są najważniejszą cechą elektrostymulatorów Compex. Bez możliwości (dosłownie) schowania go do kieszeni, wszystkie pozostałe funkcje były by bez znaczenia. Dzięki temu wykorzystanie potencjału elektrostymulacji stało się dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Bezprzewodowe połączenie

Kolejną innowacją na miarę urządzeń do elektrostymulacji jest wykorzystanie technologi Bluetooth do połączenia elektrostymulatora z elektrodami.

Standardowo elektrostymulatory korzystają z przewodów, z jednej strony przypinanych do elektrod, a z drugiej do urządzenia. Compex opracowało rozwiązanie pozwalające na pozbycie się przewodów i bezprzewodowe połączenie elektrostymulatora (jednostki sterującej) z elektrodami. W tym celu wykorzystuje specjalne moduły wyposażone w technologię Bluetooth. Niewielkie moduły przypina się do elektrod umieszczonych na ciele, a jednostka sterująca łączy się z nimi zdalnie.

To rozwiązanie otwiera nowe możliwości zastosowania elektrostymulacji w treningu i rehabilitacji. Użytkownik nie musi już ograniczać się do siedzenia lub leżenia na kozetce. Może aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniach, a dzięki połączeniu ich z elektrostymulacją czerpać jeszcze więcej korzyści z treningu.

Programy elektrostymulacji

Każdy program stymulacji Compec to wstępnie określone ustawienia (częstotliwość, czas trwania skurczu, czas odpoczynku, całkowity czas trwania programu) dostosowane do uzyskania określonego efektu.

Taki sposób podejścia do stymulatorów jest przede wszystkim ukłonem w stronę użytkownika. Umożliwia to maksymalnie ułatwienie obsługi i ograniczenie trudności związanych z dostosowaniem parametrów impulsu.

Użytkownik nie musi wiedzieć jakiej częstotliwości powinien użyć w celu np. pobudzenia hipertrofii mięśni. Wystarczy, że wybierze program o nazwie Hipertrofia mięśniowa i urządzenie wykorzysta parametry automatycznie przypisane dla tej funkcji.

Najbardziej zaawansowany model, elektrostymulator Compex SP 8.0 oferuje aż 40 różnych programów podzielonych na kategorie treningowe, regeneracyjne, przeciwbólowe, rehabilitacji czy fitnessu. Osiągnięcie oczekiwanych efektów nie będzie więc stanowić problemu przy tak dużym wyborze.

Pełną listę programów dostępnych w elektrostymulatorach Compex znajdziesz tutaj.

Technologia Muscle Intelligence

Opatentowana technologia Compex daje urządzeniom tej marki możliwości o jakich jeszcze niedawno nawet nam się nie śniło. Pozwala ona stymulatorom na „wyczucie” mięśni i dostosowanie parametrów idealnie do fizjologii mięśni poddawanych zabiegowi elektrostymulacji. 

Technologia Muscle Intelligence to pięć funkcji z których każda ma inne zastosowanie: MI-Scan, MI-Range, MI-Tens, MI-Autorange, MI-Action.

MI-Scan

Na chwilę przed rozpoczęciem sesji elektrostymulacji, urządzenie wyposażone w tą funkcję, emituje testowe impulsy elektryczne i bada pobudliwość mięśni. Pozwala to na ustawienie idealnych parametrów aby działanie było jednocześnie skuteczne i bezpieczne dla użytkownika.

Pobudliwość mięśni zależy od wielu czynników które nie sposób zweryfikować “na oko”. Reakcja na impulsy będzie różniła się chociażby w zależności od stopnia zmęczenia mięśnia, jego nawodnienia, stanu układu nerwowego, a w końcu od indywidualnej tolerancji użytkownika.

MI-Tens

Prądy TENS to jeden z najpopularniejszych zabiegów o działaniu przeciwbólowym. Szeroko stosowane w rehabilitacji ze względu na swoją skuteczność i brak negatywnych odczuć w trakcie sesji.

Brak nieprzyjemnych odczuć jest bezpośrednio powiązany z właściwościami stosowanego prądu. Nie wywołuje on zauważalnego skurczu, a jedynie delikatne drżenie pobudzanych mięśni.

Elektrostymulacja prądami przeciwbólowymi TENS wymaga stopniowego zwiększania intensywności prądu ze względu na wysoką zdolność tkanek do adaptacji. Jest to moment gdy zbyt gwałtowne wzmocnienie impulsów, może poskutkować niechcianym skurczem mięśnia i wywołać. 

Technologia MI-Tens odpowiada za przeprowadzenie krótkiej fazy testowej za każdym razem gdy zwiększysz intensywność stymulacji. Jeśli urządzenie wyczuje, że mięśnie dążą do skurczu, automatycznie obniży siłę zabiegu.

MI-Range / MI-Autorange

Funkcja MI-Range pozwala użytkownikowi na wybór idealnej intensywności stymulacji w zależności od wybranego programu. Funkcja MI-Autorange natomiast sprawia, że elektrostymulator sam zwiększa intensywność do momentu uzyskania odpowiedniej reakcji ze strony mięśnia.

Na samym początku wybranego programu, urządzenie prosi użytkownika (w przypadku MI-Autorange robi to automatycznie) o zwiększenie intensywności działania. W trakcie jej wzrostu, aparat analizuje zachowanie mięśni na impulsy do momentu gdy uzna, że osiągnięto odpowiednią reakcję.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby nawet w trakcie zabiegu, przejść na sterowanie ręczne i przejąć kontrolę.

MI-Action

Funkcja MI-Action daje elektrostymulatorom Compex możliwość rozpoznania kiedy użytkownik zainicjuje pracę mięśnia. Wystarczy, że delikatnie napniesz mięsień, a urządzenie rozpocznie fazę impulsów podtrzymujących i wzmacniających skurcz. 

Stwarza to świetne możliwości do wykorzystania podczas treningu oporowego i wzmacniania mięśni osłabionych np. w wyniki unieruchomienia kończyny. Do prawidłowego działania funkcja wymaga aby w fazie odpoczynku mięsień wrócił do pozycji spoczynkowej i maksymalnie się rozluźnił. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, urządzenie zacznie emitować sygnał dźwiękowy i będzie czekało na rozluźnienie.

Dodatkowo funkcja Mi-Action kontroluje czy zbyt długo mięsień nie pozostaje bierny. W takiej sytuacji automatycznie zatrzyma program bez względu na którym etapie treningu byłeś.