WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM TRENINGU Z PROMOCJĄ NA OPEN 2024 - SPRAWDŹ

Jak zorganizować siłownię w domu

baner domowa silownia

Coraz więcej osób decyduje się na porzucenie siłowni i przenosi się z ćwiczeniami do domu. Jednym przeszkadza konieczność dojazdów i dodatkowego czasu który trzeba na nie poświęcić, a innym tłok w godzinach szczytu. Niestety, nie rekompensuje tego nawet duża ilość dostępnego sprzętu. W końcu i tak większość z nas wykorzystuje tylko jego część. Warto więc rozważyć zorganizowanie strefy do ćwiczeń u siebie w domu i przejąć pełną kontrolę nad swoją aktywnością fizyczną.

Pamiętaj o przestrzeni!

Wybór sprzętu do ćwiczeń w domu zależy przede wszystkim od tego jak dużo miejsca możesz na ten cel przeznaczyć. Duże pomieszczenie oferuje oczywiście najwięcej możliwości. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie masz osobnego pokoju do dyspozycji, jesteś skazany na abonament w klubie fitness.

Tak naprawdę różnica między dużym i małym pomieszczeniem (lub częścią pomieszczenia np. salonu)  to kwestia tego co będziesz robił ze sprzętem po skończonym treningu. Zostawisz go i przeniesiesz się do innego pokoju czy odłożysz go w jedno miejsce aby nie przeszkadzał Ci przez resztę dnia.

Na szczęście trenując w domu wcale nie potrzebujesz wielofunkcyjnych atlasów i kilku zestawów sztang. Nawet dobrze przemyślany zestaw akcesoriów pozwoli Ci osiągnąć zadowalające efekty.

Przystosuj pomieszczenie

Powinieneś rozważyć w jakim stopniu pomieszczenie nadaje się do zorganizowania tam siłowni. Najważniejszą kwestią jest oczywiście podłoga na której ustawisz sprzęt i będziesz trenować. Zwróć też uwagę czy masz możliwość zamontowania na ścianie drążka lub drabinki do ćwiczeń.

Nie każdy rodzaj posadzki nadaje się do ćwiczeń i postawienia np. bieżni bezpośrednio na jej powierzchni. Czasami musisz wykorzystać dodatkowe maty pod sprzęt fitness które pozwolą lepiej amortyzować wstrząsy i zapobiegną przesuwaniu się maszyny w trakcie pracy.

Jeśli masz możliwość wiercenia w ścianach to z pewnością warto zamontować uchwyt z drążkiem i poręczami właśnie na jednej ze ścian. Wymaga to ingerencji w ich strukturę więc nie zawsze jest to możliwe. Mniej inwazyjną alternatywą jest drążek rozporowy montowany w drzwiach. Możliwości w tym przypadku są jednak ograniczone. Pamiętaj, że dobrze zamontowany drążek jest także podstawą do ćwiczeń z taśmami TRX które są jednym z najbardziej uniwersalnych akcesoriów treningowych.

Wybierz odpowiednie akcesoria do ćwiczeń

Organizując miejsce do ćwiczeń w domu, naturalnie nie chcemy wyposażać się w duże ilości sprzętu. Przewagą posiadania własnej siłowni jest możliwość wyboru dokładnie tego z czym chcemy ćwiczyć. Warto więc skupić się na najbardziej wszechstronnych akcesoriach treningowych.

Za jedne z najbardziej uniwersalnych przyrządów uchodzą wspomniane już wcześniej taśmy TRX. Służą do ćwiczeń w podwieszeniu i można wykorzystać je zarówno jako pierwszy krok do ćwiczeń w zwisie (na drążku) jak i treningu mięśni brzucha. Odrobina wyobraźni lub dostęp do internetu pozwoli Ci zrobić świetny trening i wzmocnić wszystkie partie mięśniowe.

Wszechstronną pracę nad sylwetką i sprawnością w domu umożliwiają także piłki do ćwiczeń. Mogą posłużyć jako obciążenie podczas prostych ćwiczeń takich jak np. przysiady, wykroki, wymachy. Są też najczęściej polecanymi akcesoriami do treningu mięśni brzucha. Wiele trenerek i instruktorek wykorzystuje piłki fitness podczas swoich zajęć on-line i na nagraniach dostępnych w internecie. Jeśli więc planujesz fitness w domu to jest to zdecydowanie dodatek który musisz posiadać.

Ciekawym i nowym przyrządem do ćwiczeń są także łańcuchy funkcjonalne. Zachwycają one zwłaszcza osoby które szukają niewielkiego sprzętu o wszechstronnym zastosowaniu. W zależności od potrzeby mogą one pełnić funkcje sztangi, hantla czy nawet worka bułkarskiego. Z łatwością wykonasz więc trening całego ciała posiadając tylko ten jeden przyrząd.

Sztanga i kettlebell jako podstawa ćwiczeń siłowych w domu

Podstawowe przyrządy do treningu siłowego to właśnie sztangi, obciążenia i hantle kettlebell. Osoby którym zależy na zbudowaniu mięśni i zwiększeniu siły powinny rozważyć zakup takiego zestawu. Prawdopodobnie nie będzie Ci potrzebny pełen zakres dostępnych obciążeń. Nawet niewielki zestaw składający się ze sztangi i obciążeń oraz 2-3 kettli pozwoli Ci zbudować mięśnie w domu.

Koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to jakie obciążenia wybierasz. Nie chcesz przecież uszkodzić podłogi w mieszkaniu. Nawet wyłożenie gumowych mat nie gwarantuje, że wielokrotne odkładanie i upuszczanie sztangi nie wpłynie negatywnie na stan paneli i płytek. Tutaj rozwiązaniem idealnym dla siłowni w domu wydają się sztanga i kettlebell Reaxing. Wypełnione płynem i pokryte wytrzymałą, elastyczną gumą, nawet zrzucane nie zniszczą Twojej podłogi.

Serce siłowni – sprzęt cardio do domu

Dobra siłownia, nawet ta domowa, powinna posiadać przynajmniej jedną maszynę do ćwiczeń cardio. W końcu jeśli chcesz zadbać o kondycję i dobrą sylwetkę, trening wytrzymałościowy będzie Twoim sprzymierzeńcem. Do niedawna większość osób szukających sprzętu do ćwiczeń w domu wybierała standardowy rowerek stacjonarny ze względu na ich kompaktowe wymiary.

W tym momencie jednak producenci oferują także świetne ergometry wioślarskie czy rowery airbike doskonale przystosowane do użytku domowego. Nowoczesne wioślarze można łatwo złożyć i postawić w pionie przy ścianie, dzięki czemu nie będą zajmowały więcej miejsca niż regał na książki.

Świetnym przykładem jest ergometr Octane RO i rower airbike Octane które dzięki zastosowanym mechanizmom pozwalają na płynną i cichą pracę, a przemyślana konstrukcja sprawia, że to jeden z najbardziej wytrzymałych i wygodnych sprzętów fitness dostępnych na rynku.

Podsumowanie

Decydując się na zorganizowanie siłowni w domu masz możliwość dostosowania jej dokładnie do swoich potrzeb. Warto wykorzystać tą możliwość i dobrze zastanowić się nad tym z jakiego sprzętu chcesz korzystać. Pamiętaj aby zwrócić uwagę na to ile miejsca masz do dyspozycji i jaką masz podłogę. Łatwiej będzie Ci uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Zawsze możesz też skorzystać z pomocy ekspertów którzy pomogą Ci stworzyć miejsce do ćwiczeń do którego będziesz chodził z przyjemnością.