fbpx
array(19) { [0]=> string(9) "thumbnail" [1]=> string(6) "medium" [2]=> string(12) "medium_large" [3]=> string(5) "large" [4]=> string(9) "1536x1536" [5]=> string(9) "2048x2048" [6]=> string(5) "vp_sm" [7]=> string(5) "vp_md" [8]=> string(5) "vp_lg" [9]=> string(5) "vp_xl" [10]=> string(11) "vp_sm_popup" [11]=> string(11) "vp_md_popup" [12]=> string(11) "vp_xl_popup" [13]=> string(21) "woocommerce_thumbnail" [14]=> string(18) "woocommerce_single" [15]=> string(29) "woocommerce_gallery_thumbnail" [16]=> string(12) "shop_catalog" [17]=> string(11) "shop_single" [18]=> string(14) "shop_thumbnail" }
Masz pytania? Zadzwoń: 504 112 429
Zaloguj Kontakt

Elektrostymulacja w fizjoterapii i pracy z klientem

| Fizjoterapia

Sprawdź jak możesz wykorzystać elektrostymulatory COMPEX w swoim gabinecie.

Problemy związane z bólem mięśni coraz częściej dotykają ludzi w każdym wieku bez względu na ich stopień aktywności fizycznej czy tryb życia. W większości przypadków są to jednak problemy zdrowotne spowodowane przeciążeniem mięśni (popularne wśród sportowców) oraz skutki zmian związanych z procesami starzenia się organizmu. Niestety, jeżeli po pewnym czasie ból ciągle nie ustępuje, to uporczywe dolegliwości mogą wymagać odpowiedniego leczenia. Obok stosowania przepisanych przez lekarza zaleceń można również posiłkować się innymi metodami wspierającymi walkę z bólem oraz przywrócenie pełnej sprawności fizycznej.

Elektrostymulacja to nieinwazyjna i niefarmakologiczna terapia, która stosowana jest podczas leczenia dolegliwości bólowych. Impulsy elektryczne wysyłane przez urządzenie mogą pobudzać włókna nerwów czuciowych, wywołując skurcz mięśni. W ten sposób wpływa na stymulację mięśni, układu nerwowego i umożliwia poprawę sprawności ruchowej. Regularne zabiegi mogą mieć efekt znieczulający i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Właśnie dlatego Electrical Muscle Stimulation (EMS) zainteresowała nie tylko profesjonalnych sportowców i amatorów wysiłku fizycznego, ale i osoby zmagające się z chorobami nerwowo-mięśniowymi.

Jak już wspomnieliśmy, elektrostymulacja w rehabilitacji cieszy się sporym zainteresowaniem wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Według wielu badań znakomicie przyspiesza okres rekonwalescencji po kontuzji. Zalecana jest dla osób po długich unieruchomieniach, a także zabiegach chirurgicznych (np. artroskopii).

Na czym polega elektrostymulacja?

Elektrostymulacja w fizjoterapii używana jest od bardzo dawna, jednak dopiero jakiś czas temu na rynku pojawiły się innowacyjne urządzenia, które umożliwiają pracę w domu.

Nowoczesne elektrostymulatory COMPEX wyposażone są w innowacyjną technologię Muscle Intelligence. Oznacza to, że wyczuwają skurcze mięśni i potrafią automatycznie dostosować parametry impulsów, gwarantując najbardziej efektywną elektrostymulację i wzmożoną efektywność pracy.

Dzięki tak zaawansowanym rozwiązaniom praktycznie każdy może samodzielnie wykonywać tego rodzaju zabiegi w niemal każdej pozycji ciała. Jest to idealne rozwiązanie dla osób osłabionych lub unieruchomionych. Bardzo często używany jest w sytuacjach, w których wysiłek fizyczny nie jest wskazany lub ze względu na stan zdrowia – niemożliwy. W wielu przypadkach stosuje się go również jako uzupełnienie rehabilitacji po kontuzjach w fazie początkowej oraz końcowej.

Elektrostymulacja w rehabilitacji sportowców

EMS to zabieg, który ma za zadanie utrzymać zdolność odnerwionego mięśnia do skurczu, ale nie tylko. Często stosowany jest w celach zapobiegawczych przeciwko zanikom mięśniowym, a także do rozbudowy masy mięśnia. Aby mięsień był silny i funkcjonował prawidłowo, musi pracować. Dlatego właśnie jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, które z różnych przyczyn nie mogą wykonywać zalecanych ćwiczeń.

Elektrostymulator Compex przywraca objętość mięśni, zwiększa siłę, a także przyśpiesza regenerację i relaksuje. Urządzenie zawiera kilka różnych programów przeznaczonych do łagodzenia bólu, odnowy/masażu, a także rehabilitacji. Przykładowo, Muscle Atrophy używany jest w przypadku atrofii mięśniowej, idealnie sprawdza się do odbudowy masy mięśniowej, szczególnie podczas dłuższego unieruchomienia. Drugi program używany w fizjoterapii to Reinforcement – wzmocnienie, stosowany jako uzupełnienie wspierania utrwalenia efektów odbudowy mięśni.

Wskazania do elektrostymulacji

Elektrostymulacja w fizjoterapii jest stosowana jako jeden z bardziej popularnych zabiegów fizykoterapeutycznych. Bardzo istotną korzyścią jest jej bezpieczeństwo i świetne efekty, zarówno w odniesieniu do działania przeciwbólowego jak i wzmacniającego.

Wśród najczęstszych przypadków kiedy stosuje się elektrostymulację wymieniamy m.in:

 • kontuzje mięśni, stawów oraz ścięgien,
 • bóle głowy, nóg, kręgosłupa czy ramion,
 • uczucie ciężkich nóg,
 • osłabionej regeneracji potreningowej
 • zaników mięśni.

Bardzo często EMS zaleca się również jako uzupełnienie przywracania funkcji i ruchomości kończyn, w zapobieganiu zakrzepicy, czy nawet podczas rehabilitacji dna miednicy po porodzie.

Przeciwwskazania

Elektrostymulacja wspomaga proces rehabilitacji, jednak podobnie jak wiele innych zabiegów, może powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Do najbardziej charakterystycznych przeciwwskazań kwalifikują się:

 • uszkodzenia skóry i choroby dermatologiczne,
 • zaburzenia krążenia
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • ciąża (zabiegi w okolicy brzucha)
 • epilepsja
 • choroby psychiczne
 • gorączka
 • nowotwór
 • zakrzepica / skłonność do zakrzepów

Zabiegi elektrostymulacji nie powinny być również wykonywane w przypadku istnienia zmian nowotworowych oraz okolicach klatki piersiowej, oczu, przedniej powierzchni szyi, a także u kobiet w ciąży – w obrębie brzucha i miednicy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Podsumowanie

Zalety elektrostymulacji w fizjoterapii to przede wszystkim pozytywne skutki pobudzenia nerwów i mięśni. Przyczyniać się to może do uśmierzenia uporczywego bólu oraz zmniejszenia napięcia mięśni. Nowoczesne urządzenia do fizjoterapii są również mobilne i bardzo proste w użyciu.

Dzięki temu praktycznie każdy będzie mógł cieszyć się zabiegami fizykalnymi w zaciszu domowego ogniska, o każdej porze dnia i nocy. Elektrostymulator Complex to urządzenie, które swoje zastosowanie znajduje również podczas treningów czy fitnessu.

Polecane produkty

Przeczytaj również