WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM TRENINGU Z PROMOCJĄ NA OPEN 2024 - SPRAWDŹ

Jak czyścić trenażer oddechowy POWERbreathe

czyszczenie powerbreathe

Jeśli już jakiś czas ćwiczysz ze swoim trenażerem oddechowym to prawdopodobnie zacząłeś się zastanawiać jak dbać o jego higienę. W końcu bardzo prawdopodobne jest, że podczas oddychania z urządzeniem, do środka dostają się drobinki wydzieliny. Warto było by więc coś z tym zrobić i nie czekać do momentu gdy urządzenie zacznie nieprzyjemnie pachnieć.

Jak często czyścić swój trenażer?

Skoro już wiesz dlaczego warto to robić, to zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o częstotliwość.

Producent sugeruje by proces czyszczenia powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, choć powinieneś każdorazowo brać pod uwagę stopień jego zabrudzenia. W niektórych przypadkach wskazane może być powtarzanie procesu nawet 2 lub 3 razy w tygodniu.

W jaki sposób czyścić trenażer POWERbreathe Plus?

POWERbreathe Plus nie posiada części elektronicznych dzięki czemu nie musisz obawiać się o zanurzenie go w wodzie. Tym samym proces czyszczenia jest bardzo prosty. Wystarczy, że będziesz postępował według instrukcji.

Raz w tygodniu należy zanurzyć urządzenie w delikatnym roztworze sterylizującym. Można wykorzystać w tym celu tabletki czyszczące POWERbreathe lub np. dostępne w aptekach preparaty do czyszczenie butelek dla niemowląt. Po wyjęciu urządzenia z roztworu należy dokładnie wypłukać je pod ciepłą bieżącą wodą, a następnie odwrócić trenażer tak by resztki wody mogły się z niego wydostać. Potrząśnij urządzeniem by pozbyć się resztek wody i ułóż je na miękkim ręczniku do wyschnięcia.

Jeśli potrzebne jest dokładniejsze czyszczenie, trenażer możesz rozłożyć na części pierwsze, tak jak pokazano to na rysunku poniżej.

powerbreathe plus elementy

Jak czyścić trenażer POWERbreathe z serii K ?

W odróżnieniu do wersji Plus oraz Classic, urządzenia z serii K posiadają wbudowane czujniki i elektroniczne sterowanie, przez co nie można zanurzyć całego trenażera w wodzie. W tym przypadku czyszczeniu poddaje się wyłącznie wymienny zawór, który należy wyciągnąć z urządzenia i postępować z nim według instrukcji poniżej.

Regularne czyszczenie POWERbreathe seria K

Po każdym treningu należy zdjąć z urządzenia głowicę zaworu i zanurzyć ją na ok. 10 minut w ciepłej wodzie. Następnie należy umieścić głowicę zaworu pod ciepłą bieżącą wodą i na przemian otwierać i zamykać zawór w celu wyczyszczenia wszystkich powierzchni. Strząsnąć nadmiar wody i pozostawić na czystym ręczniku do wyschnięcia.

Wytrzeć samo urządzenie POWERbreathe wilgotną szmatką. Nie zanurzać go w wodzie ani nie wkładać pod bieżącą wodę – może to uszkodzić wewnętrzne podzespoły elektroniczne.

czyszczenie powerbreathe k

Raz w tygodniu

Raz w tygodniu należy wykonywać taką samą procedurę, z tym że głowicę zaworu należy zanurzyć nie w wodzie, a w łagodnym środku dezynfekującym. Użyty środek dezynfekujący musi być odpowiedni dla sprzętu wchodzącego w kontakt z ustami – mogą to być np. tabletki do czyszczenia POWERbreathe lub inny preparat o podobnych właściwościach dostępny w aptece. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z farmaceutą. Po wyczyszczeniu należy spłukać głowicę zaworu pod bieżącą wodą. Strząsnąć nadmiar wody i pozostawić na czystym ręczniku do wyschnięcia.

Higiena POWERbreathe – warto dbać o nią regularnie

Jak więc widzisz zachowanie higieny podczas ćwiczeń z POWERbreathe nie jest trudne. Należy pamiętać, że część trenażerów jest dedykowana wyłącznie do osobistego użytku i nie poleca się używania tego samego urządzenia przez wiele osób. W niektórych przypadkach podczas ćwiczeń lub np. testów oddechowych, przydatne może okazać się wykorzystanie jednorazowych filtrów POWERbreathe.