Jak czyścić trenażer oddechowy POWERbreathe

Jeśli już jakiś czas ćwiczysz ze swoim trenażerem oddechowym to prawdopodobnie zacząłeś się zastanawiać jak dbać o jego higienę. W końcu bardzo prawdopodobne jest, że podczas oddychania z urządzeniem, do środka dostają się drobinki wydzieliny. Warto było by więc coś z tym zrobić i nie czekać do momentu gdy urządzenie zacznie nieprzyjemnie pachnieć.

Jak często czyścić swój trenażer?

Skoro już wiesz dlaczego warto to robić, to zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o częstotliwość.

Producent sugeruje by proces czyszczenia powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, choć powinieneś każdorazowo brać pod uwagę stopień jego zabrudzenia. W niektórych przypadkach wskazane może być powtarzanie procesu nawet 2 lub 3 razy w tygodniu.

W jaki sposób czyścić trenażer POWERbreathe Plus?

POWERbreathe Plus nie posiada części elektronicznych dzięki czemu nie musisz obawiać się o zanurzenie go w wodzie. Tym samym proces czyszczenia jest bardzo prosty. Wystarczy, że będziesz postępował według instrukcji.

Raz w tygodniu należy zanurzyć urządzenie w delikatnym roztworze sterylizującym. Można wykorzystać w tym celu tabletki czyszczące POWERbreathe lub np. dostępne w aptekach preparaty do czyszczenie butelek dla niemowląt. Po wyjęciu urządzenia z roztworu należy dokładnie wypłukać je pod ciepłą bieżącą wodą, a następnie odwrócić trenażer tak by resztki wody mogły się z niego wydostać. Potrząśnij urządzeniem by pozbyć się resztek wody i ułóż je na miękkim ręczniku do wyschnięcia.

Jeśli potrzebne jest dokładniejsze czyszczenie, trenażer możesz rozłożyć na części pierwsze, tak jak pokazano to na rysunku poniżej.

Jak czyścić trenażer POWERbreathe z serii K ?

W odróżnieniu do wersji Plus oraz Classic, urządzenia z serii K posiadają wbudowane czujniki i elektroniczne sterowanie, przez co nie można zanurzyć całego trenażera w wodzie. W tym przypadku czyszczeniu poddaje się wyłącznie wymienny zawór, który należy wyciągnąć z urządzenia i postępować z nim według instrukcji poniżej.

Regularne czyszczenie POWERbreathe seria K

Po każdym treningu należy zdjąć z urządzenia głowicę zaworu i zanurzyć ją na ok. 10 minut w ciepłej wodzie. Następnie należy umieścić głowicę zaworu pod ciepłą bieżącą wodą i na przemian otwierać i zamykać zawór w celu wyczyszczenia wszystkich powierzchni. Strząsnąć nadmiar wody i pozostawić na czystym ręczniku do wyschnięcia.

Wytrzeć samo urządzenie POWERbreathe wilgotną szmatką. Nie zanurzać go w wodzie ani nie wkładać pod bieżącą wodę – może to uszkodzić wewnętrzne podzespoły elektroniczne.

Raz w tygodniu

Raz w tygodniu należy wykonywać taką samą procedurę, z tym że głowicę zaworu należy zanurzyć nie w wodzie, a w łagodnym środku dezynfekującym. Użyty środek dezynfekujący musi być odpowiedni dla sprzętu wchodzącego w kontakt z ustami – mogą to być np. tabletki do czyszczenia POWERbreathe lub inny preparat o podobnych właściwościach dostępny w aptece. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z farmaceutą. Po wyczyszczeniu należy spłukać głowicę zaworu pod bieżącą wodą. Strząsnąć nadmiar wody i pozostawić na czystym ręczniku do wyschnięcia.

Higiena POWERbreathe – warto dbać o nią regularnie

Jak więc widzisz zachowanie higieny podczas ćwiczeń z POWERbreathe nie jest trudne. Należy pamiętać, że część trenażerów jest dedykowana wyłącznie do osobistego użytku i nie poleca się używania tego samego urządzenia przez wiele osób. W niektórych przypadkach podczas ćwiczeń lub np. testów oddechowych, przydatne może okazać się wykorzystanie jednorazowych filtrów POWERbreathe.

Powiązane artykuły