fbpx
array(22) { [0]=> string(9) "thumbnail" [1]=> string(6) "medium" [2]=> string(12) "medium_large" [3]=> string(5) "large" [4]=> string(5) "vp_sm" [5]=> string(5) "vp_md" [6]=> string(5) "vp_lg" [7]=> string(5) "vp_xl" [8]=> string(11) "vp_sm_popup" [9]=> string(11) "vp_md_popup" [10]=> string(11) "vp_xl_popup" [11]=> string(9) "1536x1536" [12]=> string(9) "2048x2048" [13]=> string(10) "thumb-1440" [14]=> string(9) "thumb-780" [15]=> string(9) "thumb-360" [16]=> string(21) "woocommerce_thumbnail" [17]=> string(18) "woocommerce_single" [18]=> string(29) "woocommerce_gallery_thumbnail" [19]=> string(12) "shop_catalog" [20]=> string(11) "shop_single" [21]=> string(14) "shop_thumbnail" }
elektrostymulacja w treningu sportowca

|

Elektrostymulacja w treningu

Elektrostymulacja powszechnie znana jest głównie z gabinetów rehabilitacji i szpitali. W ostatnim czasie rośnie jednak zainteresowanie możliwościami wykorzystania zabiegów elektroterapii w treningach. Wszystko aby jeszcze bardziej poprawić formę i możliwości sportowców. Czy wykorzystanie elektrostymulacji w treningu ma w ogóle sens? Najpierw odpowiedzmy sobie na jedno podstawowe pytanie…


Co ma wspólnego elektrostymulacja z treningiem

Każdy ruch wiąże się z wykonaniem przez mięśnie określonej pracy. To one sprawiają, że nasze ciało może się przemieszczać. Aby to jednak nastąpiło układ nerwowy musi, za pomocą impulsu elektrycznego, pobudzić mięsień do skurczu. Aparat do elektrostymulacji działa trochę jak układ nerwowy. Tworzy impulsy o odpowiednich parametrach i częstotliwości które poprzez specjalne elektrody przyklejone do ciała, wywołują reakcję komórek mięśniowych.

Fakt ten wykorzystywany jest przede wszystkim w rehabilitacji gdy pacjenci z różnych względów nie są w stanie samodzielnie wykonać ruchu lub przez ubytki neurologiczne wywołać celowego skurczu mięśnia. Okazuje się jednak, że impulsy elektryczne pochodzące z zewnątrz można wykorzystać także u osób zdrowych, a zwłaszcza u sportowców.

Jak elektrostymulacja w treningu pomaga sportowcom

W odróżnieniu do unieruchomionych pacjentów, sportowcy zwykle nie mają potrzeby aby elektrostymulator pobudzał za nich mięsień do skurczu. Nie oznacza to jednak, że nie są w stanie skorzystać z wprowadzenia trening EMS w swoim planie ćwiczeń.

Lepsza regeneracja

Każdy sportowiec i trener wie, że nie tylko dobry trening jest kluczem do sukcesu. Odpowiednia regeneracja pozwala ciału odbudować zapasy energetyczne, uszkodzenia mięśni i innych tkanek powstałe na skutek intensywnych ćwiczeń. Elektrostymulacja umożliwia poprawę efektywności i przyspieszenie procesów zachodzących w organizmie sportowca, pozwalając mu na szybszy powrót do pełni sił nawet po najcięższych treningach.

Wśród efektów stymulacji mięśni najbardziej znacząca jest poprawa ich odżywienia przez zwiększenie przepływu krwi w tkankach. W ten sposób włókna mięśniowe otrzymują niezbędne materiały do odbudowy uszkodzeń, a produkty uboczne procesów przemiany materii jak np. kwas mlekowy są sprawniej metabolizowane. Wielu sportowcom do gustu przypadły także funkcje masażu relaksującego i przeciwbólowego mięśni. Dzięki nim są w stanie odprężyć zarówno swoje ciało jak i umysł.

Zwiększenie siły i masy mięśniowej

Początkowo elektrostymulację wykorzystywano by pobudzić do skurczu mięśni u pacjentów którzy nie byli w stanie zrobić tego sami. W efekcie można było ograniczyć negatywne skutki unieruchomienia pacjentów po urazach i zapobiegać znacznym utratom siły i rozmiaru mięśni.

Odkryto jednak, że ten sam sposób może być wykorzystany także w przypadku osób zdrowych i zawodowych sportowców dla zwiększenia efektów ćwiczeń siłowych. Wprowadzenie elektrostymulacji do treningów pozwala na zwiększenie siły aż o 27% i masy mięśniowej o 8% w stosunku do wykonywania wyłącznie konwencjonalnego treningu oporowego. Elektrostymulatory Compex ułatwiają użytkownikowi osiągnięcie zamierzonych efektów i posiadają przygotowane, specjalne programy nastawione na rozwój wybranych parametrów sprawnościowych.

Zmniejszenie ryzyka kontuzji i szybszy powrót po urazie

Sportowcy którzy ulegają kontuzji chcą jak najszybciej wyzdrowieć aby móc wrócić do regularnych treningów. W jednych przypadkach jest o to łatwiej, w innych natomiast okazuje się, że czas działa na niekorzyść zawodnika. Elektrostymulacja przychodzi z pomocą jako zapobieganie utracie masy i siły mięśni po operacji lub gdy kończynę trzeba unieruchomić opatrunkiem gipsowym lub ortezą. Pacjenci stosujący zabiegi elektrostymulacji w trakcie rehabilitacji są w stanie szybciej wrócić do sprawności.

Stymulatory mięśni powszechnie wykorzystuje się jako element np. rehabilitacji po zerwaniu ACL w celu przywróceniu funkcji mięśnia czworogłowego uda. Dzięki możliwości zastosowania elektrostymulacji na dowolnej grupie mięśni, można skutecznie przywracać balans mięśniowy, kolejno wzmacniając lub rozluźniając odpowiednie partie. Rozbudowane funkcje urządzeń Compex pomagają zmniejszyć obrzęk, poprawić ukrwienie i odżywienie uszkodzonych tkanek, a nawet łagodzić ból pojawiający się w wyniku kontuzji.

 

Jak wykorzystać elektrostymulację w treningu

Elektrostymulatory Compex stwarzają wiele możliwości wykorzystania ich w treningu. Najczęściej stosuje się programy zwiększania siły lub budowa masy mięśniowej. Warto wykorzystać je w celu wzmocnienia tych partii które wymagają dodatkowej pracy. Poza względami estetycznymi w przypadku kulturystów (poprawa dysproporcji sylwetki), ma to także spore znaczenie dla przywracania równowagi (balansu) mięśniowej i wyrównywania różnic siły między dwoma kończynami.

Najlepsi zawodowi sportowcy wykorzystują Compex także w podstawowych jednostkach treningowych. Wykonując konkretne ćwiczenie i dodając do tego komponent elektrostymulacji mogą znacząco zwiększyć aktywację włókien mięśniowych i osiągnąć lepsze efekty swoich treningów.

Poleca się stosować elektrostymulację w ćwiczeniach izometrycznych lub koncentrycznych. Izometria pozwala na wywołanie skurczu mięśnia bez zmiany położenia kończyny, natomiast ćwiczenia koncentryczne wiążą się z wykonaniem ruchu. Przydatną funkcją którą oferuje elektrostymulator Compex SP 8.0 jest MI-Action. Pozwala ona urządzeniu wyczuć inicjowany przez użytkownika skurcz i zsynchronizować to z impulsami elektrycznymi tak aby wzmocnić wykonywaną przez ćwiczącego pracę.

compex matt fraser trening

Czy elektrostymulacja zdoła zastąpić zwykły trening?

Można by pomyśleć, że skoro takie małe urządzenie potrafi pobudzić mięśnie do pracy to po co w ogóle się ruszać i ćwiczyć. Można by przecież ten czas wykorzystać na spotkanie z przyjaciółmi, oglądanie filmu lub rozwój osobisty.

Rzeczywiście, elektrostymulację można wykorzystać na wiele sposobów i osiągnąć rozmaite efekty. Zaczynając od poprawy siły, zwiększenia masy mięśniowej aż po rozluźnienie mięśni i działanie przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że na naszą sprawność fizyczną i zdrowie ma wpływ bardzo wiele czynników, a elektrostymulacja nigdy nie będzie w stanie zastąpić ich wszystkich. Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna pozwolą Ci utrzymać dobrą kondycję i samopoczucie poprzez wzmacnianie układu krążenia i wydolności płuc. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o endorfinach wydzielanych pod wpływem udanego treningu lub gry z przyjaciółmi na boisku.

Potrzeby sportowców uprawiających różne dyscypliny często bardzo się różnią, jednak dla wielu z nich dużym wsparciem okazuje się właśnie elektrostymulacja. W rękach świadomego użytkownika będzie stanowiła niesamowite narzędzie które pomoże osiągnąć to co do tej pory było poza zasięgiem i pozwoli przełamać niejedną barierę jaką napotkasz na swojej drodze.

Zobacz więcej
Dodaj komentarz