WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM TRENINGU Z PROMOCJĄ NA OPEN 2024 - SPRAWDŹ

Elektrostymulacja w treningu

jak trenowac z compex

Elektrostymulacja to popularny element rehabilitacji prowadzonej najczęściej w szpitalach i specjalnych gabinetach. To co kiedyś było zarezerwowane wyłącznie dla niewielkiego grona specjalistów i lekarzy, stało się ogólnodostępne. Urządzenia do elektrostymulacji przestały rozmiarami przypominać telewizory, a przełamanie pewnej bariery cenowej spowodowało wzrost zainteresowania. Między innymi coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się czy jest możliwość wykorzystania zabiegów elektroterapii w treningach. Wszystko aby jeszcze bardziej poprawić formę i możliwości sportowców.

Czy wykorzystanie elektrostymulacji w treningu ma w ogóle sens? Najpierw odpowiedzmy sobie na jedno podstawowe pytanie…


Co elektrostymulacja ma wspólnego z treningiem

Każdy ruch wiąże się z wykonaniem przez mięśnie pracy. To one sprawiają, że nasze ciało może się przemieszczać. Aby to jednak nastąpiło układ nerwowy musi, za pomocą impulsu elektrycznego, pobudzić mięsień do skurczu.

Aparat do elektrostymulacji działa więc trochę jak układ nerwowy. Tworzy impulsy o odpowiedniej sile i częstotliwości które poprzez specjalne elektrody przyklejone do ciała, wywołują reakcje w mięśniach.

Fakt ten wykorzystywany jest przede wszystkim w rehabilitacji gdy pacjenci z różnych względów nie są w stanie samodzielnie wykonać ruchu lub przez ubytki neurologiczne wywołać celowego skurczu mięśnia. Okazuje się jednak, że impulsy elektryczne pochodzące z zewnątrz można wykorzystać także u osób zdrowych, a zwłaszcza u sportowców.

compex dane

Jak elektrostymulacja w treningu pomaga sportowcom

W odróżnieniu do unieruchomionych pacjentów, sportowcy zwykle nie potrzebują aby elektrostymulator pobudzał za nich mięsień do skurczu. Nie oznacza to jednak, że wprowadzenie treningu EMS do planu ćwiczeń nie przyniesie im żadnych pozytywnych efektów.

Lepsza regeneracja

Każdy sportowiec i trener wie, że nie tylko dobry trening jest kluczem do sukcesu. Odpowiednia regeneracja pozwala ciału odbudować zapasy energetyczne, naprawić uszkodzenia mięśni i innych tkanek powstałe na skutek intensywnych ćwiczeń. Elektrostymulacja umożliwia poprawę efektywności i przyspieszenie procesów zachodzących w organizmie sportowca, pozwalając mu na szybszy powrót do pełni sił nawet po ciężkich treningach.

Wśród efektów stymulacji mięśni najbardziej znacząca jest poprawa ich odżywienia przez zwiększenie przepływu krwi w tkankach. W ten sposób włókna mięśniowe otrzymują niezbędne materiały do odbudowy uszkodzeń, a produkty uboczne procesów przemiany materii jak np. kwas mlekowy są sprawniej metabolizowane. Wielu sportowcom do gustu przypadły także funkcje masażu relaksującego i przeciwbólowego mięśni. Dzięki nim są w stanie odprężyć zarówno swoje ciało jak i umysł.

Zwiększenie siły i masy mięśniowej

Pobudzenie mięśni do pracy z pomocą elektrostymulacji u pacjentów ma na celu przede wszystkim zapobieganie zanikom mięśni. Dzięki stymulacji nie tracą one w takim stopniu objętości i siły.

Odkryto, że ta sama zależność może być wykorzystana także w przypadku osób zdrowych i zawodowych sportowców dla zwiększenia efektów ćwiczeń siłowych. Wprowadzenie elektrostymulacji Compex do treningów pozwala na zwiększenie siły aż o 27% i masy mięśniowej o 8% w stosunku do wykonywania wyłącznie konwencjonalnego treningu siłowego. Elektrostymulatory Compex ułatwiają użytkownikowi osiągnięcie zamierzonych efektów i posiadają przygotowane, specjalne programy nastawione na rozwój wybranych parametrów sprawnościowych.

Zmniejszenie ryzyka kontuzji i szybszy powrót po urazie

Sportowcy którzy ulegają kontuzji chcą jak najszybciej wyzdrowieć aby móc wrócić do regularnych treningów. W jednych przypadkach jest o to łatwiej, w innych natomiast okazuje się, że czas działa na niekorzyść zawodnika. Elektrostymulacja przychodzi z pomocą jako remedium na utratę masy i siły mięśni po operacji lub gdy kończynę trzeba unieruchomić opatrunkiem gipsowym lub ortezą. Pacjenci stosujący zabiegi elektrostymulacji w trakcie rehabilitacji są w stanie szybciej wrócić do sprawności.

Stymulatory mięśni powszechnie wykorzystuje się jako element np. rehabilitacji po zerwaniu ACL w celu przywróceniu funkcji mięśnia czworogłowego uda. Dzięki możliwości zastosowania elektrostymulacji na dowolnie wybranej grupie mięśni, można skutecznie przywracać balans mięśniowy, kolejno wzmacniając lub rozluźniając odpowiednie partie. Rozbudowane funkcje urządzeń Compex pomagają zmniejszyć obrzęk, poprawić ukrwienie i odżywienie uszkodzonych tkanek, a nawet łagodzić ból pojawiający się w wyniku kontuzji.

 

Jak wykorzystać elektrostymulację w treningu

Elektrostymulatory Compex pozwalają na dużą swobodę stosowania ich w treningu. Zawodowi sportowcy najczęściej korzystają z programów zwiększania siły lub budowy masy mięśniowej. Warto wykorzystać je w celu wzmocnienia tych partii które są przysłowiowym „słabym ogniwem”. Ogromną popularnością cieszą się programy wspomagające hipertrofię – przede wszystkim u kulturystów. Są one nastawione na stymulowanie mięśni do zwiększenia swojej objętości. Poza względami estetycznymi i poprawy proporcji sylwetki przed zawodami elektrostymulacja, ma spore znaczenie w przywracaniu równowagi (balansu) mięśniowej i wyrównywania różnic siły między dwoma kończynami.

Najlepsi zawodowi sportowcy wykorzystują Compex zarówno podczas treningu jak i dodając w ciągu dnia kolejną sesję poświęcaną wyłącznie elektrostymulacji. Wykonując konkretne ćwiczenie siłowe np. przysiady, wyciskanie i dodając do nich komponent elektrostymulacji mogą znacząco zwiększyć aktywację włókien mięśniowych i osiągnąć lepsze efekty swoich treningów.

Warto mieć świadomość, że trenując z Compex zawodnicy mogą stosować elektrostymulację zarówno w ćwiczeniach izometrycznych jak i koncentrycznych. Izometria pozwala na wywołanie skurczu mięśnia bez zmiany położenia kończyny, natomiast ćwiczenia dynamiczne wiążą się z wykonaniem ruchu. Przydatną funkcją którą oferuje elektrostymulator Compex SP 8.0 jest MI-Action. Pozwala ona urządzeniu wyczuć inicjowany przez użytkownika skurcz i zsynchronizować to z impulsami elektrycznymi tak aby wzmocnić wykonywaną przez jego mięśnie pracę.

compex matt fraser crossfit

Czy elektrostymulacja zdoła zastąpić zwykły trening?

Można by pomyśleć, że skoro takie małe urządzenie potrafi pobudzić mięśnie do skurczu, a ćwiczenia siłowe właśnie na tym polegają, to po co w ogóle się ruszać i ćwiczyć. Można by przecież ten czas wykorzystać na spotkanie z przyjaciółmi, oglądanie filmu lub rozwój osobisty, a przysłowiowy elektrostymulator mięśni brzucha zrobi wszystko za nas.

Rzeczywiście, elektrostymulację można wykorzystać na wiele sposobów i osiągnąć różne efekty. Zaczynając od poprawy siły, zwiększenia masy mięśniowej aż po rozluźnienie mięśni i działanie przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że na naszą sprawność fizyczną i zdrowie ma wpływ bardzo wiele czynników, a elektrostymulacja jakkolwiek zaawansowana technologicznie, nie jest w stanie zastąpić ich wszystkich.

Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna pozwolą Ci przecież utrzymać dobrą kondycję i samopoczucie, wzmacniając układ krążenia i wydolność płuc. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o endorfinach wydzielanych pod wpływem udanego treningu lub gry z przyjaciółmi na boisku.

Potrzeby sportowców uprawiających różne dyscypliny często bardzo się różnią, jednak dla wielu z nich dużym wsparciem okazuje się właśnie elektrostymulacja. W rękach świadomego użytkownika będzie stanowiła niesamowite narzędzie które pomoże osiągnąć to co do tej pory było poza zasięgiem i pozwoli przełamać niejedną barierę jaką napotkasz na swojej drodze.