Elektrostymulacja w rehabilitacji

Elektrostymulacja jest nieinwazyjną terapią którą można wykonać bez wykorzystania środków farmakologicznych. Początkowo stosowano ją głównie w celu leczenia dolegliwości bólowych. Szybko jednak odkryto, że stosowanie prądu elektrycznego na tkanki ma dużo szersze zastosowanie.

Impulsy wysyłane przez aparat do elektroterapii, poza zmniejszeniem pobudliwości bólowej mogą także pobudzać mięśnie do skurczu. Elektrostymulacja wpływa na poprawę sprawności ruchowej i zachowanie prawidłowej funkcji mięśni.

Regularnie stosowane zabiegi z wykorzystaniem prądu mają sprawdzony i potwierdzony efekt znieczulający, co sprawdza się doskonale w przypadku przewlekłego bólu wywołanego zmianami narządu ruchu. Właśnie dlatego Electrical Muscle Stimulation (EMS) to rozwiązanie które może zainteresować nie tylko zawodowych sportowców i amatorów ćwiczeń fizycznych, ale także fizjoterapeutów i specjalistów pracujących z chorobami układu nerwowo-mięśniowego.

Na czym polega elektrostymulacja?

Elektrostymulacja w fizjoterapii stosowana jest już od dawna. Dopiero niedawno jednak na rynek weszły urządzenia umożliwiające szerokie wykorzystanie dobroczynnego wpływu prądu elektrycznego na organizm.

Polega ona na wykorzystaniu impulsów elektrycznych i za ich pomocą pobudzenie mięśni do skurczu. W zależności od zastosowanych parametrów i rodzaju prądu można uzyskać zróżnicowane efekty.

Elektrostymulacja w rehabilitacji sportowców

Trening EMS jest zabiegiem którego podstawowym zastosowaniem jest zachować zdolność odnerwionych mięśni do pracy. Powszechnie wykorzystuje się go jako metodę przeciwdziałania zanikom mięśniowym np. na skutek unieruchomienia kończyny. Pomaga także w momencie gdy mamy już do czynienia z atrofią mięśniową. Stymuluje wtedy rozbudowę masy i siły mięśnia. Bez wykonywanej pracy i umiejętności skurczu, mięsień nie zachowa swojej funkcji, a powrót np. po kontuzji będzie utrudniony.

Elektrostymulacja w tym przypadku spełnia bardzo ważną rolę gdyż pozwala zachować wspomniane funkcje mięśnia, nie wymagając od pacjenta wykonywania ćwiczeń oporowych.

Warto wspomnieć także o zastosowaniu elektroterapii na późniejszych etapach rehabilitacji. Elektrostymulację można wykorzystać jako uzupełnienie ćwiczeń optymalizując proces odzyskiwania siły. Korzystając z różnych ustawień i programów można także poprawić ukrwienie tkanek, a więc przyspieszyć proces ich regeneracji.

Rehabilitacja z Compex

Elektrostymulatory Compex to urządzenia pozwalające okiełznać możliwości impulsów elektrycznych i wykorzystać je w celu poprawy zdrowia i sprawności fizycznej. Stwarza to możliwość zapobiegania negatywnym skutkom unieruchomienia kończyny, a przede wszystkim osłabieniu siły mięśniowej i zanikom mięśniowym.

Opracowana technologia Muscle Intelligence pozwala na minimalne obciążenie użytkownika procesem ustawiania parametrów wykorzystywanych impulsów. Masz do dyspozycji dedykowane programy służące do przeciwdziałania atrofii mięśniowej oraz wzmacniania mięśni. Regularnie korzystając z ich możliwości ograniczysz spadek masy i siły mięśniowej, dzięki czemu szybciej wrócisz do sprawności po odniesionej kontuzji.

Rehabilitacja to jednak nie tylko wzmacnianie mięśni, ale również działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Udowodniono i powszechnie wykorzystuje się zabiegi z wykorzystaniem prądu elektrycznego w celu zmniejszenia bólu.

Zarówno sama praca mięśnia wywołana impulsami elektrycznymi jak i właściwości prądu przepływającego przez tkanki usprawnia odżywienie mięśni. Przekrwienie i usprawnienie transportu międzykomórkowego wpływa na szybszy postęp procesów leczniczych i pozbycie się substancji ZŁYCH

Elektrostymulatory Compex są produktami medycznymi które dzięki bezpieczeństwu i łatwej obsłudze zyskały zaufanie tysięcy fizjoterapeutów i sportowców stosujących je zarówno w czasie powrotu do formy po kontuzji jak i cyklach treningowych.

Elektrostymulacja wskazania w rehabilitacji

Fizjoterapia wykorzystuje dobroczynne działanie prądu elektrycznego na ciało w takich przypadkach jak:

  • kontuzji mięśni, stawów oraz ścięgien,
  • bóle głowy, nóg, pleców, ramion, rąk czy szyi,
  • uczucie ciężkich nóg,
  • zaniki mięśniowe i atrofia
  • osłabienie siły mięśni na skutek unieruchomienia kończyny

Elektrostymulację i EMS poleca się także w procesie przywracania funkcji i ruchomości kończyny, prewencji zakrzepicy, a także w trakcie rehabilitacji mięśni dna miednicy po porodzie.

Przeciwwskazania elektrostymulacji

Zabiegi z wykorzystaniem impulsów elektrycznych przechodzących przez tkankę wykorzystuje się na szeroką skalę i w wielu jednostkach chorobowych. Należy jednak mieć świadomość i pamiętać, że w niektórych przypadkach elektrostymulacja może nie być wskazana. Najbardziej charakterystyczne przeciwwskazania to:

  • pacjenci z rozrusznikiem serca
  • uszkodzenia skóry i choroby dermatologiczne,
  • pacjenci z zaburzeniami krążenia.

Nie powinno się wykonywać elektrostymulacji również w przypadku zmian nowotworowych. Natomiast jeśli chodzi o części ciała których nie zaleca się poddawać zabiegowi to trzeba wymienić: klatkę piersiową, oczy, przednią część szyi, a u kobiet w ciąży także brzucha i miednicy. Oczywiście wszelkie wątpliwości warto konsultować ze specjalistami lub lekarzem.

Zalety elektrostymulacji w fizjoterapii to przede wszystkim pozytywne skutki pobudzenia nerwów i mięśni. Przyczyniać się to może do uśmierzenia uporczywego bólu oraz zmniejszenia napięcia mięśni. Nowoczesne urządzenia do fizjoterapii są również mobilne i bardzo proste w użyciu. Dzięki temu praktycznie każdy będzie mógł cieszyć się zabiegami fizykalnymi w zaciszu domowego ogniska, o każdej porze dnia i nocy.

Powiązane artykuły