Efekty 4 tygodni treningu oddechowego u piłkarza Pelikan Niechanowo

Patrząc na piłkarzy niestrudzenie przebiegających kolejne długości boiska nie sposób nie odnieść wrażenia, że w tym sporcie żelazna kondycja jest na miarę złota. Co jednak gdy niska wydolność rzutuje na całokształt i nie pozwala zawodnikowi wykorzystać pełni swoich umiejętności?

Doskonałym przykładem jest jeden z zawodników zespołu Pelikan Niechanowo, który w wyniku choroby i przerwy w treningach zmagał się ze znacznym spadkiem kondycji.

Razem ze swoim trenerem, Przemysławem Brzezińskim postanowili wprowadzić do planu treningowego ćwiczenia oddechowe metodą IMT. Wykorzystali w tym celu trenażer POWERbreathe Plus, a zadowoleni z efektów podzielili się z nami rezultatami, dzięki czemu mogliśmy stworzyć tą relację.

Stan początkowy

Podstawowym problemem z jakim zmagał się zawodnik był znaczny spadek wydolności i zadyszka, która uniemożliwiała nadążenie za tempem gry – nawet pomimo umiejętności technicznych i ogromnego zaangażowania.

Problemy były tak poważne, że rzadko kiedy był w stanie wytrzymać więcej niż 30 minut rozgrywki. Frustracji dodawał fakt, że nawet pomimo regularnych treningów – powrót do dawnej formy wydawał się nieosiągalny.

Trener postanowił zastosować metodę inną niż dodatkowe treningi biegowe czy zwiększenie intensywności pracy na boisku, które w najgorszym przypadku mogły by doprowadzić do przetrenowania lub kontuzji. Zdecydowali się wykorzystać metodę treningu oddechowego POWERbreathe. Na samym początku przeprowadzili podstawowy test układu oddechowego przy pomocy trenażera POWERbreathe K3. Wyniki wyglądały następująco:

S-Index: 76 cmH2O

(wskaźnik S-Index to miara siły mięśni wdechowych, określa maksymalne ciśnienie jakie są w stanie wygenerować płuca podczas fazy wdechu)

Flow: 4,1 l/s

(wskaźnik ten definiuje maksymalną prędkość, z jaką powietrze było wciągane do płuc)

Volume: 2,5 l

(miara ilości powietrza wciągniętego to płuc podczas oddechu testowego)

Cztery tygodnie treningu oddechowego

Przez kolejne cztery tygodnie zawodnik realizował rekomendowany przez POWERbreathe cykl treningowy, oparty na następujących założeniach:

 1. Dwa treningi dziennie – jeden rano oraz jeden wieczorem.
 2. Każdy trening to 30 oddechów wykonanych przy pomocy trenażera.
 3. Wdech jest szybki i mocny, natomiast wydech powolny, niemal pasywny.
 4. Podnoszenie oporu w oparciu o subiektywną ocenę wzmocnienia mięśni wdechowych.

Ponadto zawodnik brał udział w regularnych treningach wraz z resztą zespołu.

Efekty końcowe

Pierwsze pozytywne efekty zaczęły pojawiać się już po tygodniu od rozpoczęcia ćwiczeń. Zawodnik relacjonował, że zdecydowanie łatwiej mu się oddycha i ma więcej energii w czasie treningów na boisku.

Finalnie, po czterech tygodniach ponowny test wskazał na ile udało się osiągnąć poprawę podstawowych parametrów mierzonych na urządzeniu POWERbreathe K3:

S-Index: 104 cmH2O (wzrost o 36,8%)

Flow: 5,9 l (wzrost o 43,9%)

Volume: 3,9 l (wzrost o 56%)

Według oceny trenera, po tym czasie udało się nie tylko odrobić, co przewyższyć formę z przed choroby. Zawodnik doskonale sprawuje się zarówno w defensywie jak i ataku, a zróżnicowane tempo gry nie stanowi już dla niego problemu. Co równie ważne, poprawie uległy także zdolność do regeneracji i powtarzalność sprintów.

„Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony progresem jaki udało nam się osiągnąć przez te cztery tygodnie z pomocą tak prostego urządzenia. Zdaję sobie jednak sprawę, że równie istotna była tutaj także jego determinacja i to, że był regularny w treningach, zarówno na boisku jak i z ćwiczeniami oddechu.”

Przemysław Brzeziński – trener Pelikan Niechanowo

Korzyści treningu oddechowego

Na przykładzie zawodnika zespołu Pelikan Niechanowo doskonale widać jak korzystny i znaczący wpływ na wydolność fizyczną mogą mieć ćwiczenia oddechowe. Oczywiście, pozytywne efekty można dostrzec nie tylko na boisku. Nie trzeba być nawet sportowcem by ćwiczenia oddechowe miały sens.

Regularny trening z POWERbreathe pozwala bowiem:

 • Nauczyć się prawidłowego oddychania
 • Zwiększyć tolerancję wysiłku (zmęczenie następuje później)
 • Podnosi samopoczucie i pozytywnie wpływa na funkcje umysłowe
 • Zmniejszyć uczucie zadyszki
 • Pomaga kontrolować i obniżać ciśnienie krwi
 • Wzmacnia aktywność mięśni głębokich i pomaga zmniejszać dolegliwości bólowe kręgosłupa
 • Usprawnia oddychanie i zmniejsza uczucie duszności u osób z astmą

Dowiedz się więcej na temat treningu oddechowego.

Zapraszamy również na stronę zespołu Pelikan Niechanowo – https://pelikanniechanowo.pl/

Artykuł ten nie jest badaniem naukowym, a jedynie obserwacją poczynioną na podstawie relacji zawodnika i jego trenera oraz wyników testu przeprowadzonego na elektronicznym trenażerze oddechu POWERbreathe K3. Wskazane w nim wartości i wzrosty na skutek treningu mogą nie być precyzyjne i dotyczą wyłącznie tego konkretnego przypadku.

Powiązane artykuły